Dom

Co w domu warto wybrać

Buduje dom i niestety ale mam poważny kłopot z wyborem pieca. Niby to oczywiste bo teraz jest zakaz ogrzewania domu węglem i rozsądnie byłoby ogrzewać prądem ale niestety| na obecne rozwiązanie mnie nie stać. Dlatego rozpocznę od początku co może być opłacalne a co nie. Apartament mam wielkości około 150m2 nie jest duży taki zwykły, piętrowy – 3 sypialnie i 2 łazienki, kuchnia i salon. Dom umieszczony jest z dala o miasta gdyż działki były w tej lokalizacji mniej kosztowne. Niestety teraz jestem na etapie wyselekcjonowania rodzaju ogrzewania i niestety przede mną duży dylemat. Kalkuluję wszystko za i przeciw.

Jaki kocioł wybrać?

Należy zaznaczyć że istnieją dwa rodzaje tzw:

  • kotły jednofunkcyjne, które wytwarzają ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, ale w małym zakresie mogą też służyć do grzania wody,
  • kotły dwu funkcyjne, które wytwarzają ciepło zarówno na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, jak i w celu ogrzania wody.

Najskuteczniejszym i najlepszym ogrzewaniem jest ogrzewanie na prądem. Jednak oprócz banalnej instalacji i użytkowania, niesie ono za sobą bardzo duże koszty eksploatacji. Stanowi to najdroższe z dostępnych ogrzewań. Oczywiście możemy tutaj dostosować taryfy do pracy kotła, jednak i tak tegoż modelu ogrzanie domu będzie najdroższe. Kiedyś w internecie zauważyłem obrazy, które funkcjonują jak grzejniki. Naprawdę ciekawa sprawa, jednak są one bardzo drogie w obsłudze – producent zapewnia że nie tylko są efektywne, ale również potrafią ogrzać dość dużą powierzchnie i jeszcze bardzo ładnie się prezentują ozdabiając nasze mieszkanie. Kolejnym rodzajem są kotły na paliwa stałe tzn ekogroszek, węgiel, drewno i brykiet.

Tego typu kotły składają się z paleniska, palnika , wymiennika ciepła, obudowy z konstrukcja nośną, osprzętu i automatyki. Typowy kocioł na węgiel ma tzw podajnik, który jest zasypywany raz na kilka dni. Tego typu ogrzewanie apartamentu należy do tanich jednak bardzo skomplikowanych. Możemy zaprogramować podawanie paliwa. Spalony popiół należy wybierać raz na kilka dni, ogień musi palić się cały czas, więc jeżeli chcemy wyjechać gdzieś na wczasy w zimie jest to dość poważny problem, bo ktoś naszym apartamentem musi się zajmować i dorzucać ekogroszek. Możemy również zaplanować miejsce na gromadzenie paliwa do opału, warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania mieszkania. Kolejnym sposobem ogrzewania jest piec na gaz. Jest to ogrzewanie o wiele bardziej czyste. W marketach dostępne są kotły tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne. Najkorzystniej korzystnym rozwiązaniem pod względem eksploatacji są kotły pulsacyjne (nawet 40% tańsze w stosowaniu od tradycyjnego pieca gazowego), ale| za to ich kupno jest znacznie kosztowniejsze. Z kolei kocioł tradycyjny jest tańszy w zakupie, ale za to najdroższy w eksploatacji spośród wymienionych rodzajów kotłów. Wszystko prezentuje się bardzo dobrze| gdyby mamy gaz w drodze przy naszej działce. Jeżeli nie to musimy zamówić specjalny dystrybutory, który jest na naszej działce, a firma uzupełnia go propanem. Wtedy moje ogrzewanie już nie jest tak korzystne, gdyż stawka za propan jest znacząco wyższa. Ogrzewanie solarne staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Sama obsługa jest jednoznaczna, ale nabycie już paneli nie należy do najtańszych. W naszym kraju| możemy strać się o dofinansowanie tego rodzaju inwestycji. Opinie co do ogrzewania solarami są podzielone, gdyż sama instalacja pobiera prąd i co jest dość drogie.

Fotowoltaika – czy warto w nią zainwestować?

Tutaj rodzi się dużo niewiadomych, ale również jak w przypadku solarów możemy otrzymać pieniądze od państwa. Ja oczywiście zainwestowałem w panele, bo jak dla mnie więcej mówi za niż przeciw:

Zalety:

  • czyste źródło energii – instalacja nie emituje zanieczyszczeń, po wykorzystaniu możliwy jest także recykling paneli fotowoltaicznych,
  • ciche – tutaj nie jest wyświetlany żaden hałas
  • dostępność czystej energii – światło było i będzie nie musimy denerwować się, ze go zabraknie jak w przypadku ekogroszku lub gazu, z którego dostępnością bywa rożnie. I przede wszystkim światło jest bezpłatne. -nadwyżki energii możemy odsprzedać na czym dodatkowo zarabiamy.

Wady:

  • Zależy od energii słonecznej – w pochmurne dni energii wytwarzanej jest o wiele mniej.
  • Wielkie koszty początkowe inwestycji
  • Energia tworzona jest tylko w ciągu| dnia gdy świeci słońce.

Dlatego wybierając ogrzewanie należy przekalkulować opłaty inwestycji początkowej oraz późniejszego użytkowania. Ja wybrałem ogrzewanie na gaz. Jak dla mnie najbardziej atrakcyjne. Zawsze może dlatego iż posiadam nieduży apartament. Moi koledzy ogrzewają ekogroszkiem dom ma 300 m2 i jest dość duży. Koszt ogrzewania w ich przypadku to prawie 5 tysięcy złotych. W moim będzie około 6 tysięcy jednak posiadam niższy dom. I dodatkowo fotowoltaika myślę że jako ekologiczny dom sprawdzi się. Zobaczymy jak będzie w przyszłości to rozwiązanie się sprawdzało, bowiem na stronie wszystko można policzyć i naspać. Coraz częściej wiele powiatów proponuje pieniądze za wymianę starego pieca na nowoczesny. Dotyczy to często przejścia z ogrzewania brudnego tzn ekogroszku na gaz czy prąd. Owszem taka usługa wystarcza na wymianę nowego kotła i nową instalację, jednak nikt nie mów o wydatkach powiązanych z samy|jednym ogrzewaniem, które w wybranych przypadkach mogą drastycznie wzrosnąć. Każdy kto buduje dom powinien sam| podjąć decyzję czym potrzebuje ogrzewać swój mieszkanie. Można zawsze poradzi się firmy, która rozpisze nam wstępną kalkulację. Musimy pamiętać również, aby wybierać markowe kotły, na które dostarczana jest gwarancja, bo w razie awarii musimy mieć gdzie pójść. Gdyż w zimie długo bez ogrzewania domu nie poradzimy sobie.