Systemy alarmowe

Jak dobrze chronić własny dom przed włamaniem. Nowoczesne podejście do bezpieczeństwa w Warszawie a na świecie.

Skuteczna ochrona naszego mieszkania przed kradzieżą to niezmiernie istotna sprawa. Wiemy jakie problemy może Zrobić nam złodziej nie tylko ukraść wartościowe przedmioty, ale również zniszczyć nasze wnętrze. Istnieje wiele możliwości ochronny przed kradzieżą jak rolety antywłamaniowe, okna z odpowiednimi zabezpieczeniami jednak czy to jest przeszkodą dla włamywacza na pewno opóźni jego włamanie do mieszkania lecz nie uchroni nas przed włamaniem. Więc warto zastanowić się nad montażem dobrego systemu alarmowego. System alarmowy można też sparować systemem inteligentnego budynku, jednak jest to| stanowi o wiele kosztowniejsze dodatkowo również nie wszystkich z nas na nie stać.

Na samym wstępie należy rozważyć jak taki alarm działa, żebyśmy potrafili go zamontować jednak czy samemu czy zlecimy to spółce to już później. Alarm to przede wszystkim centrala alarmowa. Więc do niej idą wszelakie kable – połączenia to ona odbiera sygnały o złodzieju, a potem przekazuje dane do firmy ochroniarskiej i uruchamia syrenę alarmową. Niezwykle istotną by centrala była wartościowej jakości tzn: była wiele wyjść i wejść była popularnej firmy dzięki czemu unikniemy psucia się. Innym elementem alarmu są czujniki, możemy je potraktować jak nasze oczy, które wysyłają sygnał kiedy wiązka czujnika zostanie zakłócona. Na rynku występuje wiele rodzai takich czujników jak np.: PIR – na zasadzie detekcji promieniowania wykrywa ruch, odpowiada na rzecz kobietę o innej temperaturze. Posiada on tzw. pasywną podczerwień.

system alarmowy

Najczęściej można je zobaczyć w przedsiębiorstwach i domach. Należy do najtańszych elementów systemu alarmowego, jednak czy dobrych powinniśmy rozumieć jej działanie aby wiedzieć gdzie ją umieścić. PIR+MW – budowa jego jest taka jak PIR jednak ma dodatkowo mikrofale. Działają one na efekcie Dopplera. Należy zwrócić uwagę, iż jest to urządzenie którego nagłe skoki temperatury nie przeszkadzają oraz nie włączają alarmu. Czujka jest droższa oraz co istotne generuje mniej fałszywych alarmów. Czujnik otwarcia i zamknięcia okna – jest bowiem niezwykle ważny element całego systemu alarmowego. Posiada kontaktron – umieszczany na skrzydle drzwiowym magnes- montowany jest| na ruchomej części okna drzwi Jest umieszczany przy drzwiach i oknach a ich otworzenie uruchamia alarm. Inne czujniki to np. czujnik akustyczny zbicia szyby, czujnik przeciwpożarowy, czujnik zalania i czujnik gazu. Innym elementem niezwykle istotnym jest urządzenie sterujące. To właśnie dzięki niemu umiemy uzbrajać alarm lub go wyłączyć. Urządzenie sterujące łączy się z centralą alarmową. Ma ona zazwyczaj klawiaturę, która może być analogowa lub dotykowa- tutaj wszystko uzależnione jest od typu i jego wartości. Tego typu urządzenie jest zazwyczaj przy drzwiach wejściowych czyli np. w salonie. szybko dostępne żebyśmy mogli łatwo wstukać nasz kod np. po wejściu do domu. Powinno one być intuicyjne. Niektóre z urządzeń posiadają nawet 3 tryby pracy nocny, dzienny i standardowy. Kolejnym niezwykle istotnym aspektem jest komunikacja. System może pisać smsy z powiadomieniami o włączeniu syreny. Te wszystkie razem połączone urządzenia tworzą wspaniałą ochronę naszego mieszkania prze potencjalnym włamaniem i zniszczeniem mienia. Ale czy to wystarczy? Coraz częściej systemy alarmowe używa się również na zewnątrz, aby potencjalnego rabusia zniechęcić już na posesji. W ostatnim przypadku również jest kilka możliwości. Pierwszym i może najważniejszym składnikiem jest działanie alarmu w niestandardowych warunkach atmosferycznych. Jest to wyjątkowo ważne żeby tego typu alarm pracował niezawodnie przy niskich temperaturach, ale i w upałach czy ulewach. Ochrona fizyczna domu może opierać się na z różnego typu urządzeń jednak najlepiej jest je podzielić na dwie grupy: 1. czujniki obwodowe 2. czujniki ruchu Do pierwszej klasy czujników obwodowych najczęściej używanych używamy tzw czujników sejsmicznych, które działają na jakiekolwiek wstrząsy i zakłócenia podczas pokonywania ogrodzenia. Mają one także plusy jak i wady.

Zalety: 1 wykrywa drgania potencjalnych złodziei Wady: System okablowania nie jest odporny na wody gruntowe Należy usuwać lód i śnieg z punktów posesji na jakiej znajduje się okablowanie Montowanie tego modelu czujników powinno być z dala od zgiełku oraz od wszelakich fontann itp. które mogą naruszyć jego poprawne działanie System elektromagnetycznej detekcji kroku są to kable rozłożone w ziemi na głębokości około25-30 cm w odległości od siebie około 3 m na terenie strzeżonego obszaru.. Podłączone są one do profesjonalnych urządzeń nadawczo-odbiorczych. Pojawianie się intruza powoduje zakłócenie pola magnetycznego w kablu co uruchamia alarm. Innym jednak rzadko stosowanym ze względu na swoją cenę jest system alarmowy światłowodowy. Reagują one na nacisk włamywacza i aktywuje alarm. Zakopane są w glebie na kilku centymetrach. Drugi typ to czujniki ruchu Musimy upewnić się iż są one zaopatrzone w system podczerwieni i mikrofalowy oraz system zmierzchu dzięki czemu możemy je wykorzystać bez problemu na domach. Musimy mieć na uwadze o zakupie czujników ruchu od renomowanych producentów, a nie najtańszych sprowadzanych z Chin. Super czujnik ruchu to koszt około 300 zł, a wiązka podczerwieni od 500-900 zł – tutaj wszystko uzależnione jest od zasięgu i liczby wiązek. Innym bardzo wygodnym mechanizmem zabezpieczającym posesje są kamery IP montowane na domach. Film z tego typu kamery możemy mieć zdalnie z każdego miejsca na świecie co jest znakomitym rozwiązaniem jak wyjedziemy na wakacje, i chcemy zobaczyć co dzieje się wokół mieszkaniu. Film z kamery| może być również zapisywany na dysku.

Czy warto montować samemu. Montaż alarmu w budynku wbrew pozorom nie jest trudny jednak musimy mieć wiedzę od czego zacząć. Przemyśleć gdzie powinny znajdować się czujniki, kurtyny itp. Nie mając doświadczenia możemy źle je zawiesić, przez co alarm nie będzie obejmowała całego miejsca lub kupione przez nas czujniki nie będę spełniać naszych wymagań. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców, którzy pomogą nam wszystko dokładnie ustalić. Konfiguracja alarmu ponadto nie jest trudna| jednak i nie jest lekka. Jeżeli robimy to pierwszy raz możemy mieć z tym| sporo kłopotów. Wybór już który alarm i| czy| będziecie montować go sami pozostawiam Wam.