Dom

Innowacyjne maskownice na kaloryfer w naszym lokalu

Co zrobić kiedy grzejnik w moim domu nie komponuje do lokalu. Na samym początku należy zastanowić i wyszczególnić rodzaje kaloryferów będących w sklepie.

Podział grzejników ze powodu na:

  • surowiec z którego są wytworzone – stalowe, aluminiowe, żeliwne, kanałowe konwektorowe
  • miejsce montażu – ścienne, kanałowe oraz poziome, pionowe lub stojące rodzaj połączenia – kaloryfery z podłączeniem krzyżowym ,bocznym lub dolnym
  • rodzaj oddawania ciepła do pomieszczenia (konwekcja oraz promieniowanie) – grzejniki płytowe, konwektorowe, członowe
  • metodę zasilania – na prąd, wodne czy system mieszany.

Montowane w domach tzw maskownice na kaloryfer żeliwny były instalowane we wszelkich lokalach i nikt nic złego w nich nie widział. Kaloryfery tego modelu niestety nie są ładne. Ich ważną zaletą jest to, że długo oddają ciepło, a bardzo wolno się nagrzewają. Idealnie funkcjonują w ruchu grawitacyjnym. Są to najstarsze kaloryfery, które posiadają chropowata strukturę i nie pasują do nowych domów. Są wyjątkowo duże i trudne w montażu jednak możemy powiedzieć na pewno o nich, iż są trwałe. W starych domach które mają już po 70 lat, rzadko kto demontował kaloryfery na inne, jest to element który, zwyczajnie wcale nie podlegał wymianie ze powodu na wadliwość.

Najrozsądniejszym chyba rozwiązaniem, ale i drogim jest ich zamiana na nowe np. podłogowe, których nie ma na ścianie i są na podłodze, dzięki takiemu rozwiązaniu nasza przestrzeń się zwiększy. Nowym wyjściem są tzw maskownice na kaloryfer. Są one zbudowane z surowca, który może być dowolnie ozdabiany, ale również rożnego rodzaju zdjęcia mogą być na nim malowane. To nasze mieszkanie wygląda nowocześnie, a brzydki nieładny grzejnik nie rzuca się tak w oczy. Osłony używane są zwykle w miejscach nowych, w których brzydki żeliwny grzejnik nie pasuje do reszty. Kaloryfery montowanie obecnie to przede wszystkim kaloryfery aluminiowe żeberkowe, które są małe i idealnie spełniają swoją pracę. Posiadają one żeberka, które odpowiadają mocy grzewczej, dlatego w zależności od wielkości biura można dobrać odpowiednią ilość energii, która niezbędna jest do ogrzania naszego apartamentu.

Kaloryfery płytowe, które należą do najpopularniejszych i wyglądają bardzo estetycznie. Należy jednak zwrócić uwagę, aby kaloryfery tego wzorca były produkowane w Polsce, a nie były to najgorsze Chińskie rzeczy. Tutaj firmy często nie pozwalają, aby były one układane w łazienkach, należy na to zwrócić szczególna uwagę.

Grzejniki konwektorowe – blaszaną obudowa który pod spodem posiada miedzianą rurę powiązaną z radiatorem. Jak sama nazwa pokazuje, stosują one zjawisko konwekcji, które polega na przepływie dość sporej ilości powietrza z wielką prędkością. Przy tego rodzaju kaloryferach możemy zobaczyć opadanie kurzu, który może skutkować zabrudzeniem, gdyż pozostaje on salony. Tego rodzaju przewody konwekcyjne to np. ogrzewanie podłogowe, które wykorzystywane jest coraz częściej w pokojach czy mieszkaniach. Rury umieszcza się w podłodze w różnej odległości jest to przeważnie 70 cm do 1,5 metra. Ich ułożenie powoduje jaka część ciepła później będzie wysyłana na określony pokój. Rozwiązanie to jest bardzo funkcjonalne i atrakcyjne, gdyż mając takie ogrzewanie nie musimy już stosować tradycyjnych grzejników. Należy jednak wspomnieć, że przy ogrzewaniu podłogowym spora ilość kurzu jest w powietrzu i przenosi się w rogach, a nie powinno się go stosować w sypialniach.

Maskownice na kaloryfergrzejniki drabinkowe, są zasilane tradycyjnie przez wodę, ale jednocześnie elektrycznie. Można często je napotkać w salonach kąpielowych. Maja postać drabinki, dzięki czemu możemy na nich suszyć ściereczki po kąpieli. Są wyjątkowo poręczne i możemy je nabyć w wielu barwach.

Maskownica na kaloryfer – grzejniki ozdobne – są one na pewno modne i zwyczajnie będą pasowały do naszego wystroju. Charakteryzuje się one bardzo dużą różnorodnością. Istotnym punktem, na który powinniśmy zwrócić uwagę ile taki grzejnik odstaje od ściany. Musimy na to zdecydowanie zwrócić uwagę, gdyż, aby nie okazało się, że polski piękny innowacyjny obraz w formie kaloryfera po prostu jest za gruby i nie pasuje do mieszkania. Jest to szczególnie efektywna sprawa, o której powinniśmy pamiętać. Na co zwrócić też uwagę? Bardzo ważną rolą są regulatory, pokrętła przy grzejnikach, dzięki którym regulujemy temperaturę w bloku.

Tutaj istnieją ich dwa gatunki zwykłe oraz termostatyczne.

  • Zawór zwykły – posiada przedziałek od 1-5 lub wartości temperatury. W zależności jaka temperaturę pragniemy osiągnąć w budynku na taki numer ustawiamy zawór, Ale nie zawsze zdaje to zamierzony efekt. Zawory tego modelu oddziałują na zasadzie grzejemy i tyle nie odcinają dopływu ciepła tylko grzeją cały okres.
  • Zawór termostatyczny ma bezpośrednią konstrukcję i składa się z zespołu popychacza, który odpowiada za ruch grzybka zaworu – odcinającego lub uwalniającego dopływ ciepłej wody do pieca. Tutaj mamy obecnie do czynienia z inteligentnym urządzeniem.

Jeżeli w mieszkaniu zastanie osiągnięta temperatura wtedy zawór zakręca dopływ ciepłej wody do grzejnika, który przestaje grzać. Więc tego rodzaju wyjście jest coraz modniejsze, al na pewno kosztowniejsze, dlatego jeszcze niewiele osób je korzysta. Naprawdę jeśli chcemy mieć komfort w naszym mieszkaniu powinniśmy zastosować tylko głowice termostatyczne. Należy też zwrócić uwagę, że czujniki termostatyczne mogą być nie tylko wodne ale też i gazowe. Działanie ich jest identyczne. Warto tu przemyśleć czy chcemy demontować żeliwne kaloryfery i instalować nowe, czy postawimy na lepsze i zdobędziemy osłonki. To już wszystko zależy od naszego dochodu oraz czasu. Maskownice na kaloryfer ich zakup jest niedrogie oraz proste. Wystarczy przejść dowolny supermarket internetowy wyselekcjonować kolor, który nam odpowiada i przymocować go później samemu w budynku, a nasze pomieszczenie będzie charakteryzowało się modnie. W przypadku montażu nowych kaloryferów powinniśmy zapytać najpierw spółkę, która będzie się tym interesować jaką moc i rodzaj kupić. Moc kaloryferów powinna być precyzyjnie wyliczona i zgodna z wielkością pomieszczenia.