Rehabilitacja

Wygodne materace rehabilitacyjne do odpoczynku w dużych supermarketach

Spokojny relaks to norma, ale od czego on zależy? Wiele elementów działa na nasz sen w nocy jedynym z nich jest zdrowy i bezpieczny materac. Pamiętajmy, iż w sypialni odpoczywać powinniśmy być około 8h dziennie to 1/3 naszego życia. Materac musi być nie tylko być odpowiedni, ale zapewniać komfort naszemu .kręgosłupowi. W niewielkich wnętrzach ludzie często wymieniają wygodny materac np. na wersalkę, jednak takiego komfortu snu nigdy nie osiągniemy.

Na co zwrócić uwagę nabywając komfortowe materace rehabilitacyjne. Na pewno na jego twardość to główny czynnik który powinniśmy brać pod rozwagę przy doborze materaca.

Strefy twardość materaca rehabilitacyjnego – możemy tutaj wymienić materace 3,5 i 7dmio strefowe. Wszystko uzależnione jest od tego która część naszego ciała ma być podwyższona w okresie snu. Za zwyczaj materac musi być o 20 cm większy niż mamy wzrostu. W sklepach mamy rozróżnienie na symbole twardości:

 • miękki H1
 • średni H2
 • twardy H3
 • bardzo twardy H4

Ustala się iż osoby cięższa winnym mieć materace rehabilitacyjne twardsze niż kobiety lekkie. Załóżmy, iż kobieta o masie 90 kg powinna wybrać materac średnio twardy czyli H3 pani o masie 50kg i wzroście np. 170 cm powinna wybrać materac średni czyli H2. Wszystko uzależnione jest tutaj od naszej masy i wzrostu. Więc jeżeli nie mamy pewności powinniśmy zapytać w supermarkecie doradcę, aby odpowiednio dopasował nam materac lub ortopedę żeby zakupić materac rehabilitacyjny. Wyjątkowo istotna jest również pozycja, w której śpimy. Jeżeli lubimy spać na brzuchu lub plecach wtedy ciężar naszego ciała rozkłada się równomiernie i możemy pozwolić sobie na materac bardziej miękki. Jeżeli natomiast śpimy na boku, a odcinek lędźwiowy opada to| musimy koniecznie kupić materac twardszy.

Materace rehabilitacyjne dla kogo. Tutaj założenie jest aby nacisk stawiać na kręgosłup i jego wzmocnienie w czasie odpoczynku. Powinny być antyalergiczne także nie uciskać podczas relaksu na żaden punk, aby przepływ krwi był właściwy. Musi też mieć odpowiednią wentylację i wchłaniać wilgoć. Właściwie wybrany materac powinien zniwelować przewlekłe boleści kości i dać ulgę dla pań z reumatoidalnym zapaleniem stawów, obniżają ryzyko powstania odleżyn. Dobry do naprawy stawów i mięśni po wyczerpującym dniu lub po przebytych urazach.

Polecany szczególnie kobietom po:

 • po urazach ortopedycznych
 • leżącym
 • narzekających na bóle pleców i obolałe stawy
 • mających siedzący styl życia – praca przy komputerze
 • starszych/seniorów
 • po wypadkach
 • w momencie rehabilitacji

Jakie wyróżniamy rodzaje materacy rehabilitacyjnych

 • Materace piankowe – najprawdopodobniej pod tym względem są najdoskonalszym wyborem, ponieważ bardzo łatwo w nich zachować komfort i higienę. Posiadaj tzw pamięć dzięki czemu prościej przystosowują się do naszego kręgosłupa podczas snu, i kręgosłup nie ma efektu hamaka czyli nadmiernego wyginania się w pozycji lędźwiowej

Kolejnym modelem są tzw materace sprężynowe – kieszeniowe i bonellowe. Bardzo dobrze chronią one kręgosłup jedna jeśli chodzi o komfort na pewno większy będzie przy materacach piankowych, nie mówiąc już o czystości, którą w tym wypadku ciężko jest utrzymać. Widać jak znaczący jest dobór dobrego materaca. Często pomijamy ten fakt , kiedy nabywamy nowe łóżko. Tradycyjny materace rehabilitacyjne powinny też mieć odpowiednie wypełnienie

Rodzaje wypełnień,a materace rehabilitacyjne:

 • 1. Materac piankowy jak sama nazwa pokazuje materac wypełniony jest pianką. Najbardziej powszechną jest tutaj termoelastyczna piana , która wpasowuje się do ciała i jest trwała na wilgoć. Ciekawie cechuje się pianka FloFom , która posiada właściwość chłodzące, jest to w pewnym sposobie oryginalne rozwiązanie, ale dzięki temu zapobiega przegrzewaniu się organizmu.
 • 2. Materac lateksowy wyróżnia się przede wszystkim tym, ze zrobiony jest z naturalnego mleczka kauczukowego, dzięki czemu jest bardziej elastyczny, ale także posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jest| więc rodzaj materac doskonały dla pań o nietypowej wielkości, gdyż dopasowuje się dobrze do naszej wagi.
  • Materace bonellowe – sprężyny są w nim zintegrowane ze sobą, dzięki czemu zachowuje on lepszą sprężystość. Natomiast w tym typie jedna sprężyna oddziałuje na inną i potrafi dawać efekt fali.
  • Materac kieszeniowy – tutaj sprężyny rozmieszczone są oddzielnie, każda w niezależnej kieszeni. Pracują one oddzielnie dlatego zwiększają one jakość spania. Niezmiernie istotne jest to, że materac nie rusza się pod wpływem nacisku.
  • Materac multipocket – ten rodzaj materaca gdzie sprężyny są po prostu mniejsze. Zagwarantuje on bardzo wysoki komfort spania.
  • Materace rehabilitacyjne hybrydowe jest to ciekawostka na rynku połączenie materaca piankowego ze sprężynowym. Są to tzn materace dla pań niezdecydowanych. Bardzo dobrej jakości i zapewniają również szeroki komfort. Możemy je ponad stosować kiedy dwie osoby śpią ze sobą na jednym materacu ale mają inną wagę.
  • Mata kokosowa tutaj środek materaca wyłożone jest wkładem kokosowym, który nie ulega odkształceniom jest wytrzymały również doskonale przepuszczalny.

Wybór odpowiedniego materaca jest faktycznie bardzo znaczący nie tylko dla naszego zdrowia ale również dla naszego całego dnia. Sami rozumiemy jak niewyspanie może zepsuć nam najpiękniejszy dzień. Człowiek, który nie mógł się wyspać jest niespokojny i nic mu się nie układa korzystnie jest więc coś mieć na czym będzie nam się dobrze i komfortowo spało. Ja sama wiem po sobie jak nie mogę drzemać w nocy to niestety cały dzień nie dobrze się czuję, to muszę tabletkę wziąć toż chodzę drzemać w dzień. Korzystniej unikać i kupić naprawdę użyteczny materace rehabilitacyjne, na jakim będziemy spać jak niemowlak. Właściwa jest też poszewka na materac żeby była przystępna w czyszczeniu i w ściąganiu. Wiemy, ze nasze pralki w lokalach maja ograniczona pojemność, dlatego ja kupuję poszewki na materac, które są dzielone na 2 części i rozkładane Wtedy o wiele wygodniej jest nam ją uprać i założyć. Często stosowany zabieg, by pozbyć się bakterii z naszego materac jest go posypanie sodą oczyszczaną . Pozostawiamy ją na 30 minut po tym czasie czyścimy. Jest zatem bardzo dobre wyjście dla wszystkich pań leniwych, przecież za to bardzo pomocne.